Zobacz takżeLapis lazuli

 

Nazwa lapis lazuli pochodzi od arabskiego azul oraz perskiego lazhward - niebieski (niebo) i nawiązuje do barwy skały. Lapis lazuli czasem mylnie zwany jest też lazurytem, ze względu na to, że w jego skład wchodzi właśnie lazuryt (minerał z gromady krzemianów).

Historia
Pierwsza wzmianka o lapis lazuli pojawiła się już w 2650 r. p.n.e. w sumeryjskiej opowieści o Gilgameszu. Tak jak i teraz, tak w przeszłości był on bardzo popularny. Jego fragmenty znaleziono w grobowcu Tutenchamona, a Grecy i Rzymianie przyznawali ten kamień w nagrodę za odwagę. W średniowieczu zaczęto wykorzystywać go do wytwarzania barwnika – ultramaryny.
 
        
 
Występowanie
Lapis lazuli występuje m.in. w Rosji, Chile, USA, ale najlepszej jakości kamienie wydobywa się w północno-wschodnim Afganistanie.
 
 
Właściwości
barwa: lazurowo-niebieska, niebieska, granatowa
twardość: 5,5 (w skali Mohsa)
łupliwość: słaba
połysk: tłusty
właściwości mech.: kruchy
Substancją barwiącą jest tu siarka. W skale często spotyka się również domieszki minerałów takich jak piryt (złotawy pył) lub kalcyt (białe plamki).
Lapis lazuli jest dość miękkim kamieniem dlatego łatwo można przeszlifować go w dowolny kształt do wykorzystania w biżuterii lub małą rzeźbę.
 
Ciekawostki
Lapis lazuli może być wykorzystany jako amulet dla znaków zodiaku: Strzelec, Ryby, Koziorożec i Wodnik.
Największe wydobywane bloki tej skały pochodzą z Afganistanu i mogą ważyć ponad 100 kg.
Starożytni Egipcjanie używali go do wyrobu cieni do powiek i malowania ciała.
Caryca Katarzyna II nakazała wyłożyć nim jedną z sal w swoim pałacu.
Lapis lazuli w biżuterii
 
Do wytwarzania biżuterii i ozdób lapis wykorzystywany jest już od tysięcy lat, ale cały czas cieszy się niesłabnącą popularnością. Jego głęboka barwa pięknie łączy się z wieloma kolorami, dlatego tak łatwo dobrać go do wielu stylizacji. Kolczyki, bransoletki czy pierścionki z lapis lazuli możesz dopasować zarówno do wieczorowej jak i codziennej kreacji.
 
 
 
Ponieważ jest to kamień stosunkowo miękki należy odpowiednio dbać o biżuterię nim ozdobioną. Polecam aby unikać bezpośredniego kontaktu z perfumami, kosmetykami oraz środkami chemicznymi. Czasem warto przetrzeć kamień suchą, bawełnianą szmatką.
 
 
Darmowa dostawa bellart.net@gmail.com +48 661-190-780
Copyright (c) 2015 Bell - Art. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Realizacja: DesignOrka | Shoper.pl
Sklep internetowy Shoper.pl